Wizytacja Kanoniczna Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzesku 3 marca 2024r. Przytaczamy fragment z raportu o stanie parafii i zdjęcia z wizytacji.

"Pierwsza wzmianka o wsi Krzesk pochodzi z roku 1409. Osada Krzesk do roku 1830 była położona przy Trakcie Brzeskim, obok Grodziska Koszarka. W połowie XIX wieku Krzesk został przeniesiony w pobliżu dworu, przy Trakcie Wileńskim... Krzesk to jedyna nazwa miejscowości w Polsce (co więcej i na świecie), składająca się z trzech miejscowości: Krzesk – Królowa Niwa, Krzesk Majątek i Stary Krzesk.

Do końca 1907 roku, Krzesk i okoliczne wioski należały do parafii w Zbuczynie. Do Zbuczyna jest około 13 km. W każdą niedzielę i święta szli wierni na modlitwę, dla niektórych była to droga daleka. Drogi były w fatalnym stanie i trudno je porównać do dzisiejszych. W większości przypadków pokonywano drogę pieszo, rzadziej konno. Co zamożniejsi gospodarze jeździli furmanką, bryczką, a zimą sankami. Brak bliższego kościoła był dla ludzi bardzo odczuwalny.

8 września 1906 roku biskup Franciszek Jaczewski, wizytował parafię w Zbuczynie. Przy tej okazji przedstawiciele z Krzeska przedstawili biskupowi sprawę budowy Kościoła w Krzesku. Biskup chętnie zgodził się. Ówczesny właściciel Krzeska Zygmunt Ścibor – Marchocki przekazał na ten cel 8 mórg ziemi. Do parafii w Krzesku zgłosiły się wsie z parafii Zbuczyn: Krzesk Królowa Niwa, Wesółka, Kośmidry, Sobicze, Ostoje, Kwasy i Wąsy, z parafii Międzyrzeckiej: Łuby, Kożuszki i Łuniew, z parafii Trzebieszów: Grochówka, Tęczki i Maciejowice i oba folwarki Marchockich Krzesk i Zawady. W „Katalogu kościołów i duchowieństwa Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej na rok 1929” możemy przeczytać, że kościół murowany w Krzesku „wzniesiony został w latach 1910-1914 staraniem ks. Romana Wildego i Zygmunta Ścibor – Marchockiego z funduszu parafian, zwłaszcza Zygmunta Ścibor Marchockiego”.

Obecnie parafia liczy 2127 osób, zamieszkałych w czternastu wioskach..."

 

Polecamy

Lokalne media katolickie

podlasieradioechokatolickie